A Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB) célja Magyarország szerepének megerősítése a MI területén:
Kiemelt alap és alkalmazott témák finanszírozása (publikációk, szabadalmak, létrejövő új ipari kapcsolatok, technológia transzfer).
Hálózatos működés kialakítása, szinergiákra építés az egyes szereplők között, kompetenciák képviselete piaci és nemzetközi projektekben.
Nemzetközi működésbe kapcsolás, összekapcsolt kutatói ökoszisztéma.
Forrás multiplikáció, kockázatos vagy magas társadalmi hasznosságú kutatások.
Koordináció a piaci és alkalmazási igények felé, demók és konferenciák szervezése.
Az MILAB kutatási programja összhangban van a 2020-2030 időszakra kijelölt Magyarország Mesterséges Intelligencia Stratégiájával, a Stratégiai kutatási elemeit valósítja meg. A piaci, társadalmi, államigazgatási igények becsatornázását, irányok követését az MILAB Projektiroda a Mesterséges Intelligencia Koalícióval együttműködésben végzi, a stratégiában is lefektetett következő fő kutatási területeken:
Iparági kutatások: orvosi diagnosztikai és biometriai alkalmazások, agrár- és élelmiszeripar, közlekedés, gyártás és feldolgozóipar, távközlés. Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium
A mesterséges intelligencia, a mélytanulás matematikai alapjainak kutatása.
Gépi látás, természetes nyelvfeldolgozás fejlesztése.
Személyes adatok védelmét biztosító adatfeldolgozó technológiák kutatása.
A 2020-ban indult Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratóriumot a SZTAKI vezeti, ezen belül az alapkutatási témákat a Rényi Intézet koordinálja. A Laboratórium 10 egyetemi, kutatóhelyi és közigazgatási partnerrel indul.