Az Ipar 4.0 Kutatási és Demonstrációs Infrastruktúra-hálózat három központból áll, amelyek közül kettőt a HUN-REN SZTAKI, egyet pedig a BME üzemeltet. Helyileg kettő Budapesten, egy pedig Győrben található. A három központ fókusza és kompetenciája szinergikusan kiegészíti egymást.
A HUN-REN SZTAKI győri Ipar 4.0 Kiválósági Központja olyan problémákat céloz meg, ahol a magas szintű alapkutatás segíti a gyakorlati ipari igények megoldását.
A kiber-fizikai rendszerek olyan számítástechnikai struktúrák, amelyek intenzíven kapcsolódnak a környező fizikai világhoz és annak folyamataihoz, ugyanakkor kiszolgálják és felhasználják az interneten elérhető adatelérési és adatfeldolgozási szolgáltatásokat.
A központ elsősorban robotikai feladatokra összpontosít. A 2022-es évben kibővül szenzor- és robottechnológiákkal, amelyek egyrészt elengedhetetlenek az ember-robot együttműködés és a csapatmunka kutatásához, másrészt megnyitják a rendszert a nem hagyományos robotikai alkalmazások előtt.
Ennek első példája a robotok által támogatott kísérleti hidroponikus növénytermesztő rendszer. A kísérleti rendszer IoT-képességei is fejlődnek, pl. fejlett 5G technológiák felhasználásával.
A BME Ipar 4.0 Technológiai Központ küldetése, hogy minél több modern és hatékony vállalat használja az Ipar 4.0 technológiák széles körét.
Ennek érdekében az egyetem elsősorban a KKV-k számára biztosít bemutatót, oktatást. A Központ több mint húsz korszerű megoldást működtet, amelyeken több technológia ipari alkalmazási lehetőségeit lehet megismerni.
A SmartFactory a HUN-REN SZTAKI kompakt, magas szintű, de funkcionális kutatási és demonstrációs létesítménye, amely egyetlen szoba méretére sűrít egy termelési helyszínt, és az ipari gyártás legfontosabb fizikai és virtuális folyamatait kézzelfogható módon mutatja be.
A SmartFactory 2022-ben egy kiber-fizikai termelési és logisztikai kísérleti rendszerrel rendelkezik majd. A rendszerhez kis autonóm mobilrobotok flottája, valamint a HUN-REN SZTAKI Manufacturing Execution System (MES) új verziója is csatlakozik, amely teljes mértékben támogatja az autonóm egységek kalibrálását. Ezzel párhuzamosan a rendszer digitális ikerpárjában is minden fejlesztés frissül.